Czy wynagrodzenia powinny być jawne? (komentarz)

Posted on Styczeń 10, 2009. Filed under: HR News | Tagi: , , , , , |


Kwestia jawności wynagrodzeń jest kwestią niezwykle skomplikowaną [PB: Jest sprawą bardzo prostą]. Po pierwsze, dotyczy ona wszystkich pracujących i przez to poglądy na ten temat są bardzo zróżnicowane [PB: Z punktu przepisów prawa jak i pracodawcy – pogląd jest jeden – to jest zabronione]. Co więcej, poglądy te zależą bardzo często od charakteru czy doświadczeń poszczególnych osób, czyli są bardzo subiektywne [PB: To nie ejst kwestia subiektywności tylko zdrowego rozsądku. Czy autor potrafi wskazać choćby jedną firmę, w której wysokość wynagrodzenia nie jest objęta klauzulą poufności, np. regulaminie wynagradzania!? ].

Inna sprawa, że efekt, który chce się uzyskać poprzez, na przykład, ujawnienie wynagrodzeń, może być zgoła odwrotny do zamierzonego[PB: Domyślam się, że autorowi chodziło o wprowadzenia motywacyjnego charakteru dostępu do informacji poufnych – sprzeczność samam w sobie]. Szczególnie jest to możliwe [PB: Nie jest możliwe!!!] w wypadku próby zastosowania ujawnienia wynagrodzeń jako czynnika mobilizującego. Po trzecie, należy wziąć pod uwagę etykę, a wiec pewne osądy moralne, które z teoriami naukowymi mają niewiele wspólnego[PB: Autor nie ma kompletnego pojęcia o etyce i nie jest uprawniony do dyskryminowania tej dyscypliny, która jak najbardziej jest związana z teoriami naukowymi]. Po czwarte – jeśli ujawniać to jak dużo, jeśli utajniać to w jakim stopniu? Czy ujawniać wynagrodzenia wszystkich pracowników czy tylko menadżerów? Czy publikować szczegółowe listy płac czy tylko zbiorcze i anonimowe? Pytań i problemów dużo, a o jednoznaczną odpowiedź w tym wypadku trudno. Niemniej jednak zdecydowanie warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. [PB: Szkoda czasu!]

Autor artykułu: Grzegorz Spólnik (wynagrodzenia.pl)

Gdy tajne przestaje tajnym być… (czytaj dalej…)

Komentarz

Cały artykuł jest delikatnie pisząc (i myśląc) całkowicie bezsensowny.
Jak wskazali poprzednicy (link do komentarzy) zgodnie z polskimi przepisami Kodeksu Pracy wysokość wynagrodzenia jest tajna i poufna. Jej publikacja lub udostępnienie jest obwarowane sankcjami wynikającymi z K.P oraz K.K..
Co więcej sądziłem, że to nawet przewrotność tytułu artykułu ale autor to kompletny laik w dziedzinie HR.

Jedyne co mnie zaskakuje to fakt, że ukazał sie on na łamach Gazety.pl

Ujawnienie wynagordzenia przez pracownika np. innym pracownikom danej firmy musi skutkować konsekwencjami dysyplinarnymi i w konsekwencji może skutokować zastosowaniem artykułu 52 K.P.

Reklamy

Make a Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: